close

Order Newsletter

PL
EN

Little Boy Lost

DATE   TIME   PLACE
12 December 2018
  18:30
  The Helena Modrzejewska National Stary Theatre — Main Stage
Picture
(4)

Directed by:

Paweł Passini

Author

Artur Pałyga

DURATION

85 min.

Tickets

65 / 40

Najnowszy spektakl Pawła Passiniego i Artura Pałygi z Teatru Lalki i Aktora w Opolu wygrał Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w sezonie 2017/18. To nie pierwszy sukces duetu firmowany szyldem opolskiej sceny, która adresuje swoje spektakle do wielopokoleniowej, niekoniecznie familijnej, publiczności. Wcześniej powstał „Morrison – Śmiercisyn” inspirowany tyle biografią lidera The Doors, co próbą zgłębienia tematu prowokowania śmierci, która fascynuje bardziej niż życie, bo jest sposobem przekroczenia „na drugą stronę świadomości”.

„Zagubiony chłopiec” adresowany jest również do młodszego widza i przenosi  zagadnienie popkulturowej fascynacji śmiercią w sferę rzeczywistości wirtualnej. Wirtualności, która usypia uwagę, rozmywa kontury ostateczności wyborów, a bywa zabójcza jako nowe medium śmierci.

Tytułowy bohater musi uratować swojego starszego brata Michała, który zniknął w sieci, gdzie panuje Król Czasek. Wejście w świat wirtualny dokonuje się dosłownie: główny bohater musi przejść na drugą stronę ekranu, tam gdzie toczą się gry wojenne i można spotkać rycerzy ninja, a także Czarną Pajęczycę. Uosabia tkaną przez siebie Sieć, ale także sączony powoli jad toksycznych emocji, które zatruwają gości Internetu niczym narkotyk. Od którego nie można się uwolnić, zwłaszcza, gdy się jest dzieckiem, nie odróżniającym granicy między tym, co rzeczywiste i nierzeczywiste.

Passini pokazuje świat, gdzie dokonuje się inicjacji jako dziecko. Ale przecież pierwsi z tych, którzy to uczynili i żyją na granicy realu oraz cyberprzestrzeni – mają już po kilkadziesiąt lat i reprezentują nową, zmutowaną cyberludzkość.

Team

Director: Paweł Passini

Author: Artur Pałyga

Sets: Agnieszka Aleksiejczuk

Music: Paweł Passini / Daniel Moński

Projections: Maria Porzyc

Cast

Karolina Gorzkowska, Barbara Lach, Aleksandra Mikołajczyk,Beata Passini (guest appearance), Anna Wieczorek, Elżbieta Żłobicka, Zygmunt Babiak, Łukasz Bugowski, Jakub Kowalczyk, Daniel Gąsiorowski (guitar, synthesiser)

CMS BYCMS by tenka.pl